Semtam se stane, že se aplikace rozroste, moduly přibývají a jejich doménový model se začně čím dál více lišit. Nastal čas aplikaci rozdělit. Prvním krokem, ještě před úpravami kódu by mělo být rozdělení GIT repozitáře. Můžeme na to jít více způsoby:
1. Zkopírovat repozitář a vymazat z něj nepotřebné soubory
Je to rychlé a vcelku bezpečné. V repozitáři nám ale zůstane kompletní historie souborů ostatních aplikací a klonování každého repozitáře bude kvůli tomu trvat zbytečně dlouho.
2. Založit nový, čistý repozitář a commitnout do něj jen potřebné soubory
Je to opět rychlé a vcelku bezpečné. V repozitáři nám ale nezůstane ani historie souboru oddělované aplikace. Budeme sice mít zálohu v podobě originálního repozitáře před rozdělením, nebude se s tím ale moc pohodlně pracovat.
3. Použít git filter-branch a upravit historii zkopírovaného repozitáře
Moje oblíbená varianta. Je sice náročnější na čas a snadno se při ní udělá nějaká chyba. Odměnou je ale čistý repozitář, který obsahuje jen soubory oddělované části aplikace včetně jejich historie. Nyní si ukážeme jak na to.
Naklonujeme si originální repozitář
$ git clone git@bitbucket.org:user/repo.git new-app
Přepneme se do složky repozitáře a projistotu odstraníme jeho remote.
$ git remote remove origin
Získáme seznam všech souborů v historii včetně smazaných
Tento krok není nutný, pokud nejste puntičkáři jako já 🙂 Můžeme snadno odstranit jen soubory, které aktuálně v repozitáře nechceme. Nebo si můžeme dát trochu více práce a odstranit i soubory, které jsme už dávno smazali nebo přejmenovali. K tomu ale potřebujeme zjistit, které to byly. Pro začátek si tedy vypíšeme všechny soubory, které kdy byly do repozitáře přidány. Výstup nasměrujeme do nějakého souboru, aby se nám s ním lépe pracovalo.
$ git log --pretty=format: --name-only --diff-filter=A | sort -u > all-files.txt
Nyní přišel čas otevřít si výstupní soubor v editoru a nechat v něm jen souboru, které chceme smazat. Musíme dát pozor, abychom si nesmazali soubory, které už sice v repozitáři nejsou, ale jejich přejmenované verze chceme. V případě odstraňování celých složek můžeme ponechat jen složku místo kompletního výpisu jejich souborů.
Jakmile budeme hotovi, použijeme připravený soubor v příkazu git filter-branch k promazání historie.
$ git filter-branch --force --index-filter \ "git rm -r --cached --ignore-unmatch `cat all-files.txt | tr '\n' ' '`" \ --prune-empty -- --all
Nyní je načase aplikaci otestovat (v nejlepším případě spustit testy), zda jsme neodmazali něco důležitého. Nejspíše bude nutné kvůli odmazaným souborům trochu kódu upravit. Poté si můžeme přidat nový remote a udělat první push.
$ git remote add origin git@bitbucket.org:user/new-app.git $ git push -u origin --all $ git push origin --tags # pokud máte nějaké tagy
V této fázi jsou ještě stále staré revize zálohovány pod refs/original. Pokud je chcete z repozitáře úplně odstranit, musíme to udělat ručně.
$ git for-each-ref --format='delete %(refname)' refs/original | git update-ref --stdin $ git reflog expire --expire=now --all $ git gc --prune=now
Eventuelně můžeme místo toho udělat čerstvý clone našeho již vyfiltrovaného remotu.
Díky za článek, stále užitečný 🙂